Americkým spotřebitelům se v srpnu opět zlepšila nálada

Americkým spotřebitelům se v srpnu opět zlepšila nálada. Jejich důvěra tak vzrostla z rekordního minima ze začátku letošního léta.

I jejich obavy z vývoje inflace v krátkodobém časovém horizontu se zmírnily díky klesajícím cenám benzinu. Ukázal to v pátek průzkum University of Michigan. TASR o tom informuje na základě zpráva Bloomberg a Reuters.

Podle předběžných výsledků se index důvěry amerických spotřebitelů, který sestavila University of Michigan, v srpnu zvýšil na 55,1 bodu z 51,5 v předchozím měsíci.

V červnu přitom hodnota indexu dosáhla rekordního minima 50 bodů. Ekonomové počítali s menším nárůstem indexu v srpnu, na 52,5 bodu.

Průzkum dále odhalil, že zatímco dílčí ukazatel současných ekonomických podmínek v srpnu nečekaně klesl na 55,5 z 58,1 bodu v červenci, ukazatel spotřebitelských očekávání vyletěl na 54,9 ze 47,3 bodu.

„Všechny složky indexu očekávání se tento měsíc zlepšily, zejména mezi spotřebiteli s nízkými a středními příjmy, pro které je inflace obzvlášť výrazná,“ uvedla v prohlášení ředitelka průzkumů Joanne Hsuová.

Pokud jde o inflaci, roční inflační očekávání se v srpnu snížila na šestiměsíční minimum pět procent z 5,2 procenta v červenci, zatímco pětiletý výhled inflace se mírně zvýšil na tři procenta z 2,9 procenta, přičemž se drží v rozmezí, které převládalo loni.

Ceny benzínu v USA v polovině června překročily pět dolarů (4,86 eura) za galon (3,785 litru), ale od té doby už klesly o více než 20 procent. Ceny benzínu mají velký vliv na pohled spotřebitelů na inflaci a na jejich celkovou důvěru v ekonomiku.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora