Za lidi navrhne zvýšení nezdanitelné části základu daně

Představitelé strany Za lidi přijdou na nejbližší koaliční radu s návrhem na výraznější zvýšení nezdanitelné části základu daně pro pracující.

Na tiskové konferenci to uvedl hlavní ekonom strany Za lidi Tomáš Meravý.

Roční nezdanitelná část základu daně by se měla podle něj od začátku příštího roku zvýšit z 21násobku na 27násobek platné částky životního minima. Na rok 2023 by tak šlo o nárůst z plánovaných 4 922 eur na 6 329 eur ročně.

Proti nárůstu daňového zatížení
Zaměstnanec vydělávající průměrnou mzdu by si podle Meravého po tomto kroku v čistém polepšil o více než 22 eur měsíčně, tedy 267 eur ročně.

Ekonomický odborník nejmenší koaliční strany uvítal zvýšení daňového bonusu na vyživované děti. Tento krok však podle něj nepomůže pracujícím, kteří děti nemají, ani těm rodičům, jejichž děti jsou již zaopatřeny.

\“Pokud se částka nezdanitelné části základu daně nezvýší, daňové zatížení narůstá,\“ upozornil.

Inflace okresává reálné mzdy
Podle Meravého je přitom nepřípustné, aby se daňové zatížení pracujících „v tichosti“ zvyšovalo v období, kdy reálné mzdy vzhledem k vysoké inflaci klesají.

Suma životního minima, na kterou je navázána nezdanitelná část základu daně, se podle něj sice zvýšila o 7,5 procenta, takový nárůst však považuje za nedostatečný, jelikož zaostává za růstem cen na Slovensku.

Koaliční strana chce také prosazovat, aby se do zákona o dani z příjmů zavedl automatický mechanismus zvyšování nezdanitelné částky, kterým by se zamezilo tzv. tichému zdanění.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora