Export agrokomodit z Ukrajiny vzrostl v červenci téměř o čtvrtinu

Vývoz zemědělských komodit z Ukrajiny se v červenci zvýšil meziměsíčně téměř o čtvrtinu, oznámilo ve středu ukrajinské ministerstvo zemědělství. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Jak ministerstvo uvedlo, objem vývozu agrokomodit dosáhl v červenci 2,66 milionu tun. Ve srovnání s červnem to představuje růst o 22,7 procenta. Výraznou měrou se pod to podepsalo zvýšení exportu pšenice a ječmene.

Po útoku Ruska na Ukrajinu vývoz ukrajinského obilí a dalších komodit prudce klesl. Příčinou bylo ruské zablokování černomořských přístavů, které jsou při vývozu ukrajinských zemědělských produktů klíčové.

Světové ceny potravin výrazně vzrostly a mezinárodní instituce začaly varovat před hladomorem v chudých zemích světa, zejména v Africe a na Blízkém východě.

V červenci se však Rusové a Ukrajinci dohodli na opětovném vývozu ukrajinského obilí, což se odrazilo i na podstatně vyšších číslech než za předchozí měsíc.

Z celkového objemu agrokomodit vyvezla Ukrajina v červenci nejvíce kukuřice, konkrétně 1,1 milionu tun. V případě pšenice export dosáhl 412 tisíc tun, ječmene 183 tisíc tun a slunečnice 362 100 tun.

Ministerstvo zemědělství však dodalo, že oproti červenci loňského roku byl objem vývozu obilí stále o téměř 52 procent nižší.

Za minulou sezónu 2021/2022, která skončila 30. června, vyvezla Ukrajina celkem 48,5 milionu tun obilí. Oproti předchozí sezóně to znamená růst o 8,5 procent, k čemuž přispěly vysoké objemy exportu před ruskou invazí na Ukrajinu.

Kyjev předpokládá, že Ukrajina by mohla letos vyprodukovat minimálně 50 milionů tun obilí. To znamená výrazný pokles oproti rekordnímu roku 2021, ve kterém produkce obilí dosáhla 86 milionů tun. Důvodem jsou částečně nižší úrody, avšak i ztráta území, která po zahájení války zabrala ruská vojska.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora