V EU se začalo šetřit plynem, cílem je vytvoření zásob na zimu

Plán Evropské unie (EU) na snížení spotřeby plynu v celém bloku o 15 procent ve snaze vyrovnat se s redukcí jeho dodávek as krizí cen energií v důsledku ruské války na Ukrajině vstoupil v úterý v platnost. TASR zprávu převzala z AFP.

Členské státy EU se dohodly na dobrovolném omezení spotřeby zemního plynu v období od srpna do března 2023 před dvěma týdny. V pondělí 8. srpna byly pokyny zveřejněny v oficiálním věstníku bloku s tím, že od úterý vstupuje v platnost.

„Vzhledem k bezprostřednímu riziku pro bezpečnost dodávek plynu, které přinesla ruská vojenská agrese proti Ukrajině, toto nařízení by mělo vstoupit v platnost co nejdříve,“ uvádí se ve zprávě.

Šetření před zimou
Cílem je, aby byla EU schopna vytvořit si zásoby plynu na zimu. Evropské domácnosti a podniky zasáhly prudce rostoucí ceny energií a snížení objemu dodávek ruského plynu, na kterém je závislé několik členských států.

V nařízení se uvádí, že země EU „vynaloží maximální úsilí“ na snížení spotřeby plynu alespoň o 15 procent mezi srpnem letošního roku a březnem příštího roku na základě toho, kolik v průměru spotřebovaly za předchozích pět let.

Toto snížení je dobrovolné, Brusel by však podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze a omezení spotřeby by se tak stalo povinným.

Výjimky
Některé státy bloku však mají výjimky z dodržování těchto pokynů o snížení spotřeby. Jedná se o země, které nejsou plně napojeny na evropskou elektrickou síť nebo na plynovody v jiných částech bloku, případně nejsou schopny uvolnit dostatek plynu na pomoc jiným členským státům.

Maďarsko, které spoléhá na plyn dodávaný přímo z Ruska, požádalo o výjimku.

Německo, ekonomická velmoc EU, mělo v loňském roce největší podíl na dovozu plynu z Ruska, který loni pokryl 40 procent celkové spotřeby v bloku.

Pokud by Evropská komise zaznamenala „vážný nedostatek dodávek plynu“ nebo výjimečně vysokou poptávku po plynu, může vyhlásit stav plynové nouze, čímž by se nařízení o snížení spotřeby plynu stalo závazným a omezily by se výjimky.

Přestože EU nezahrnula ruský plyn do svých sankcí vůči Moskvě za válku na Ukrajině, Kreml i tak drasticky omezil dodávky této komodity do evropského bloku.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora