Reálné mzdy vzrostly ve stavebnictví a ubytovacích službách

Průměrná nominální měsíční mzda na Slovensku v červnu meziročně vzrostla ve všech deseti sledovaných odvětvích. Nejvýrazněji stouply hrubé výdělky v ubytování, a to o 14,2 procenta.

Dvouciferný růst mezd vykázalo i odvětví stavebnictví o 13,3 procenta a maloobchodu o 11,4 procenta. Nejpomaleji rostly mzdy zaměstnanců pracujících v restauracích a pohostinstvích, o 1,6 procenta. V průmyslu mzdy vzrostly o 9,6 procenta.

Informoval o tom Statisticky úřad SR.

Reálné mzdy rostly ve stavebnictví a ubytování
Po zohlednění vysoké inflace se reálné mzdy zvýšily pouze ve dvou z deseti sledovaných odvětví. Šlo o ubytování s nárůstem reálné mzdy o 0,9 procenta a stavebnictví, kde reálné výdělky stouply o 0,1 procenta.

Nejvýraznější pokles reálné mzdy o více než 10 procent statistici zaznamenali v činnostech restaurací a pohostinství.

Pokles reálné mzdy o více než tři procenta
Reálná mzda se snížila o více než 7 procent ve vybraných tržních službách a v prodeji a opravě motorových vozidel, o více než 5 procent v informacích a komunikaci, dopravě a skladování a ve velkoobchodě. V průmyslu klesla o 3,2 procenta.

V průměru za první pololetí letošního roku se nominální měsíční mzda meziročně zvýšila nejvýrazněji v ubytování, o 24,7 procenta. Dvouciferně rostly nominální mzdy i ve všech složkách vnitřního obchodu a stavebnictví.

Nejnižší růst nominální mzdy zaznamenaly vybrané tržní služby, a to o 4,8 procenta.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora