Ubytovací služby využilo v červnu téměř půl milionu hostů

Služby ubytování v zařízeních cestovního ruchu využilo v červnu letošního roku 491 tisíc hostů. V meziročním srovnání měli hotely a ostatní ubytovací zařízení o 71 procent více návštěvníků.

Bylo to však stále téměř o pětinu méně než ve stejném měsíci před pandemií v roce 2019.

Hosté strávili v ubytovacích zařízeních v červnu 1,2 milionu nocí, průměrná délka pobytu byla 2,5 noci. Informoval o tom ve čtvrtek Statistický úřad SR.

Převaha domácích hostů
Téměř 70 procent návštěvníků tvořili domácí hosté, v hotelech a penzionech jich bylo v červnu ubytováno 334 tisíc, šlo o 1,4násobný meziroční nárůst. Ve srovnání s červnem 2019 chyběla už jen necelá desetina domácích návštěvníků.

Jejich počet v ubytovacích zařízeních již překonal červnové hodnoty z let 2017 a 2018. Ve srovnání s červnem 2019 bylo v hotelech a penzionech o 9% méně Slováků ao třetinu méně cizinců.

I v červnu pokračoval postupný návrat zahraniční klientely, meziročně vzrostla 3,3násobně a ubytovací zařízení navštívilo 157 tisíc cizinců.

Vyšplhaly se tak na dvoutřetinovou návštěvnost ve srovnání s červnem 2019. Stoupl tak i podíl cizinců na celkovém počtu hostů.

Zatímco v prvních dvou letech pandemie měli návštěvníci ze zahraničí podíl na návštěvnosti přibližně 17 procent, v červnu letošního roku už 32 procent. V červnu 2019 činily až 40 procent celkové návštěvnosti.

Nejnižší návštěvnost v Nitranském kraji
Meziroční růst návštěvnosti se projevil ve všech krajích. Nejvíce hostů se v červnu ubytovalo v Bratislavském kraji, a to 113 tisíc osob, z toho více než polovinu tvořili zahraniční návštěvníci.

Následovaly Žilinský a Prešovský kraj, které oproti Bratislavskému kraji měli pouze čtvrtinový podíl zahraničních návštěvníků.

Celkem tyto tři kraje vytvořily 60 procent celkové návštěvnosti, nejnižší návštěvnost byla v Nitranském kraji.

V prvním pololetí letošního roku se ubytovalo v zařízeních cestovního ruchu 1,9 milionu návštěvníků. Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 chyběla necelá třetina návštěvníků.

V prvním pololetí využilo služeb ubytování 589 tisíc cizinců, v roce 2019 jich bylo téměř dvojnásobně více, tedy 1,1 milionu. U domácích návštěvníků byl pokles návštěvnosti o necelou čtvrtinu oproti roku 2019, od začátku roku využilo služeb ubytování 1,3 milionu domácích hostů.

Hosté strávili v ubytovacích zařízeních téměř 5 milionů nocí, v roce 2019 to bylo 7,6 milionu nocí.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora