Twitter přechází do rukou Elona Muska, zaplatí za něj 44 miliard dolarů

Americký miliardář Elon Musk kupuje za 44 miliard dolarů (41,1 miliard eur) společnost Twitter. Nejbohatší muž světa tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě.

Twitter se po dokončení transakce přestane obchodovat na burze jako veřejná společnost. Informuje o tom agentura Reuters s tím, že akcie Twitteru byly obchodovatelné na burze od roku 2013.

Akce Twitteru posílily
Šéf Tesly nabídl za jednu akcii 54,20 dolarů v hotovosti. Rada ředitelů Twitteru v pondělí večer prohlásila, že Muskovu nabídku přijala. Dohodu musí ještě odsouhlasit akcionáři a regulátoři. Akcie společnosti však hned po ohlášení transakce posílily o téměř 5,7 procenta.

Oznámení ukončilo několik týdnů spekulací o dalším osudu Twitteru, které se spustily po odhalení, že Musk koupil velký podíl ve společnosti a stal se jejím největším akcionářem.

Twitter se po dokončení transakce stane soukromě vlastněnou společností. Podle Muska je to nutné proto, aby se mohl rozvíjet a stal se skutečnou platformou pro svobodné vyjadřování.

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva,“ uvedl Musk v tiskové zprávě společnosti Twitter.

„Twitter má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou as uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití,“ dodal.

Elon Musk, osobnost roku
Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem světa. Časopis Time i ekonomický deník Financial Times byl loni v prosinci prohlášen za osobnost roku.

Bílý dům se k dohodě o převzetí společnosti Twitter odmítl bezprostředně vyjádřit. Upozornil však, že prezidenta Joea Bidena dlouhodobě znepokojuje síla sociálních médií a jejich schopnost šířit dezinformace.

Sociální síť Twitter byla pro veřejnost otevřena před téměř 16 lety, 15. července 2006. Uživatelům umožňuje posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety.

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora