Jak autem do Chorvatska? Obchodníci mohou zneužít přechod na euro

Letošní prázdniny budou jiné než ty předchozí. Pandemie je zapomenuta, lidé jsou hladoví po zážitcích, snaží se dohnat zameškané. Letní sezóně, cestování a dovoleným se věnujeme iv rozšířeném titulkovém tématu červencového INDEXU.

Oblíbenou letní destinaci Slováků čeká od ledna velká změna. Chorvatsko splnilo kritéria vstupu do eurozóny, závěr letošního roku by tak měl znamenat i konec placení místní měnou.

Dovolenou u Jadranu si tak letos vychutnáte naposledy za kuny. V červencovém INDEXU se dočtete, co to znamená pro slovenského rekreanta, například zda se už dá platit eurem a zda už mělo vliv na ceny ubytování a služeb.

Rozhodnete-li se k moři cestovat autem, poradíme vám, jakou trasu si vybrat a kolik vás to bude stát na palivech a dálničních poplatcích. Pro ty, co raději létají (nejen k Jadranu), jsme zase zjišťovali, jaké nové linky přibyly na letištích v Bratislavě a Košicích.

Pro rodiče s malými dětmi přináší červencový INDEX reportáž z německého zábavního parku Legoland, pro fanoušky objevování zákoutí na Slovensku máme šest tipů od cestovatele Michala Hertlíka.

Těm, co si výlety v cizině pořádají sami, doporučujeme tipy zakladatele facebookové stránky Tour De Svět – Levné cestování Martina Hanzela. Jeho rady mají cenu zlata, neboť jak říká, hodně se toho oproti minulosti změnilo: Co ušetří letenka, spálí ubytování.

Ani v červencovém čísle INDEXU nezapomínáme na naše pravidelné seriály. „Oligarchem měsíce“ se stal Slavomír Hatina, který v roce 1970 nastoupil do bratislavské rafinerie Slovnaft jako obyčejný dělník a po třech desetiletích z ní odcházel jako jeden z nejbohatších lidí na Slovensku.

I když po něm nezůstala „spálená země“ jako po jiných privatizérech, skvrnami na jeho příběhu je několik kontroverzí, jakož i přátelské vztahy s předsedou HZDS Vladimírem Mečiarem a jeho šéfem SIS Ivanem „Dám ti pusu na čelo“ Lexem.

V červencovém INDEXU naleznete také první díl nového seriálu Made in Czechoslovakia. Budeme se v něm věnovat kultovním výrobkům, jejichž kořeny sahají do dob společného československého státu.

V první části popisujeme příběh kultovní motorky Pionier. Dozvíte se, že myšlenka na jeho výrobu vznikla za dramatických okolností, a přečíst si můžete také rozhovor s dlouholetým konstruktérem Považských strojíren, kde se tyto motocykly navrhovaly a vyráběly.

Eurofondové zmatky kolem stavební firmy Strabag a jejího spoluvlastníka, ruského oligarchy Olega Deripasku
Jak se chce na Slovensku prosadit nová streamingová platforma Disney+
Rodinná firma Diplomat Dental z Piešťan ovládla svět zubařských křesel
Inovativní slovenský startup UXtweak zlepšuje e-shopy a znají ho na Tchaj-wanu iv New Yorku
Východu naslibovali už dvanáct automobilek, přichází další pokus
Co obsahuje vodíková strategie ministra Richarda Sulíka
Proč se Elon Musk rozzlobil na tvůrce žebříčku udržitelných firem

- Reklama -zpravy

Nejnovější články

Další články autora