Doplaťte tisíce. Jak bojovat s podrazy developerů?

0
170

Představte si, že se rozhodnete koupit byt v novostavbě. Vybíráte, zvažujete, nakonec složíte zálohu v projektu, který splňuje vaše představy. Přemýšlíte, zda jste udělali dobře, ale rostoucí ceny bydlení vás přesvědčí.

Pár měsíců před dokončením novostavby obdržíte dopis od developera. Vysvětluje v něm, že mu stouply ceny stavebních materiálů a prací natolik, že s vámi musí rozvázat smlouvu, nebo žádá zvýšení dohodnuté kupní ceny.

Špatný sen? Pro klienty některých developerů je to bohužel krutá realita. V titulkovém tématu květnového INDEXU se dočtete o podrazech developerů ze Stupavy a Rovinky. Zeptali jsme se také právníků, jak se proti takovým praktikám můžete bránit.

V obchodním rejstříku má Alexej Beljajev zapsanou adresu obyčejného panelového domu v bratislavské Petržalce. Laik by si pomyslel, že je nenáročným a v podstatě skromným byznysmenem. Opak je pravdou.

Beljajev na největším slovenském sídlišti dávno nebývá. Nad Devínem si vybudoval honosnou vilu, která se rozlohou řadí mezi největší soukromé rezidence v zemi. A to je jen jeden střípek ze skládačky profilu Alexeje Beljajeva. Přestože mnohomluvný.

Podnikatel s ruskými kořeny se od Něžné revoluce vypracoval mezi nejbohatší a nejvlivnější lidi na Slovensku. Jeho životní dráhu popisujeme v další části seriálu Oligarchové.

Slovensko má nejvíce volných pracovních míst v historii. Jedná se o ideální čas zajít za šéfem a zeptat si vyšší plat.

Firmy by se tomuto tématu neměly vyhýbat a otevřeně se zaměstnanci mluvit o možnostech, jak jim přilepšit k platu, říká pro INDEX šéfka pracovního portálu Profesia.sk Ivana Molnárová.

V rozhovoru se také dočtete, že při komunikaci se šéfem o zvýšení vašeho platu nemáte začínat rostoucí inflaci, ale raději je třeba použít jiné argumenty.

Minit Slovakia patří mezi největší výrobce a prodejce mraženého pečiva na Slovensku. Provozuje více než pět set franšízových pekárniček ve střední Evropě a je klíčovým dodavatelem pečiva do obchodních sítí jako Billa či Kaufland, menších večírek ve městech, ale zákazníky má iv segmentu gastra.

Před Petrem Saganem mělo Slovensko ve světové silniční cyklistice jiné ohnivko. Dnes 37letý Peter Velits na kontě titul mistra světa v kategorii U23 (2007) a druhé místo v celkové klasifikaci na španělské Vueltě (2010).

V cyklistice rozjel i svou druhou, byznysovou kariéru. Spolu s o pár minut starším bratrem Martinem, se kterým soutěžně jezdil ve stejných týmech, založili značku oblečení Isadore Apparel.

Její příběh popisujeme v další části seriálu o perspektivních a inovativních mladých slovenských firmách Startup select.

V jaké kondici zanecháme svět dalším generacím? Otázku, která leží na stole roky, činí naléhavou zejména klimatická krize. Kromě řešení na úrovni států a nadnárodních institucí nebo změny životního stylu u jednotlivců, mohou ke zmírňování problému přispět firmy či samosprávy.

Následující příklady přinášíme v novém seriálu Udržitelnost. V první jeho části píšeme o městě Litoměřice na severozápadě Česka, které se cestou obnovitelných zdrojů a udržitelnosti vydalo už před dvěma dekádami.

Litoměřice vsadily na potenciál geotermální a solární energie. V současnosti s pomocí eurofondů realizují projekt, díky kterému jí budou zásobovat celé město.

Pojišťovny odhadují, že v současnosti je pojištěno přibližně 60 procent nemovitostí na Slovensku. Navíc, velká část pojistek je špatně nastavena, takže rizika a případné škody nekryjí dostatečně.

Majitel domu či bytu sice spí dobře, ale v případě pojistné události, například ničivých přívalových dešťů, mu pojistka nemusí pomoci. Prudký růst cen nemovitostí tento problém ještě znásobuje.

Pojišťovny hovoří o podpojištění. V článku Dražší byty si žádají vyšší pojistky se dočtete, jak se vyhnout nepříjemnostem při případných pojistných událostech.