Dráček nepoutá příběhem, ale perlami ducha

0
171

Síť hračkářství Dráčik začátkem letošního roku na svém e-shopu spustila kampaň proti podpisu obranné dohody Slovenska s USA. Podobné příspěvky k tématům, která rozdělují slovenskou společnost, uveřejňuje od té doby pravidelně. Nadpisy jsou „kreativní“, například Elektronický koncentrák nebo Vlak peklo.

I když příspěvky nejsou podepsány, je téměř jisté, že jejich autorem je majitel Dráčika Dušan Víglaský. Historie a finanční výsledky jeho firem ukazují, že je úspěšným podnikatelem. Zjevně se však rozhodl upoutat na sebe pozornost jinak.

V titulkovém tématu Kdo je kontroverzní pan Dráčik jsme na základě dostupných informací sestavili profil Dušana Víglaského. Věnujeme se také analýze slovenského sektoru hračkářství, kterému Dráčik vysloveně dominuje.

V nejnovějším čísle startujeme představování nominací na hlavní cenu nového ročníku ocenění FéliX Business Award. Představujeme první dvě nominace v kategorii Excelentní byznys příběh – firmy Pixel Federation a Kompava.

Kromě zanícení zakladatelů, „klasických“ trápení v začátcích podnikání a pozdějšího stoupání mezi slovenskou firemní elitu je spojuje i to, že covidová pandemie byla pro ně příležitostí, kterou naplno využili.

Tvůrce videoher Pixel Federation těžil z toho, že miliony lidí po celém světě zůstaly zavřeni v lockdownech a jeho tituly jako Transtation 2 či Diggy’s Adventure jim je pomohly přežít.

Výrobce výživových doplňků Kompava, kterého vybudovala biochemička Želmíra Komorechová, zase potáhla zvýšenou poptávku lidí, kteří se i ze strachu z neznámé nemoci začali více starat o své zdraví.

Ani v novém INDEXU nechybí pokračování seriálu Oligarchové. Tentokrát v něm sledujeme příběh Petra Lukeše, který se jedním z nejbohatších lidí v zemi stal i díky ítečkovým byznysům se státem.

Petra Lukeše si můžete pamatovat i jako údajného člena „skupinky“, která měla během druhé vlády Mikuláše Dzurindy (2002-2006) škodit slovenskému státu.

V posledních letech se angažuje zejména jako developer, jeho vlajkovou lodí je bratislavské nákupní centrum Central. Je i za projektem přestavby Domu odborů Istropolis, který se uchází o tučné vládní dotace.

Čokoládové tyčinky s dívkou s červeným tečkovaným šátkem na hlavě připomínají starším generacím nostalgii jejich dětství. Rumová čokoláda Deva z dob socialismu oslavila loni 70 let své existence a patří mezi nejznámější slovenské značky.

Bouřlivé období privatizace Deve podlomilo kolena, nový život jí nevdechl ani belgický investor. Podařilo se to až bratrům Juraje a Jaroslavu Kaiferovcom z Košic. Jejich příběh popisujeme v další části seriálu Made In Czechoslovakia, ve kterém se věnujeme kultovním výrobkům a značkám známým z dob před Něžnou revolucí.

Jako retro z dob socialismu jsme na Slovensku dlouho vnímali i kempování. Ve skutečnosti se karavanová kultura zrodila v USA po druhé světové válce. O její restart (i) pod Tatrami se postarala korona a omezení cestování do zahraničí.

Věděli jste, že slovenský průmysl má zastoupení v segmentu prémiových karavanů? V Prešově je vyrábí firma Procamp, za kterou stojí Martin Dravecký. Jak říká pro INDEX, nápad pro svůj byznys si přinesl z Nového Zélandu.

Když se řekne Srí Lanka, většina laiků si i pod vlivem reklam cestovních kanceláří a instagramových influencerů představí turistický ráj. Ještě do pandemie to určitě platilo, poté však sled událostí na ostrov v Indickém oceánu přinesl obrovskou krizi.

O turistice i běžném životě na Srí Lance si INDEX povídal s Markem Gurem, který tam s manželkou žije a podniká. „Jako bychom se vrátili o sto let zpět,“ říká, když pro INDEX popisuje nedostatek potravin obchodech či dlouhé řady čekajících na benzín.

Krizi prožíváme i na Slovensku, a to energetickou. Popandemické oživení průmyslu a zejména ruská invaze na Ukrajinu spojená s geopolitickými hrami ruského prezidenta Putina vystřelily ceny energií do historických maxim.

Řešením na vysoké účty za topení či elektřinu jsou obnovitelné zdroje energií (OZE). Dobrá zpráva je, že instalaci solárních panelů, kotlů na biomasu a tepelných čerpadel dotuje i slovenská vláda. V INDEXU vám poradíme, jak o dotaci na OZE požádat a kolik vám ušetří z celkových nákladů.

Home office se novým standardem nestal, je však brzdou v kariéře.
Rodinná firma YMS je lídrem v geodatech, plynařům šetří peníze, lesníkům zase chrání stromy.
Startup Glycanostics vyvíjí průlomové testy na odhalování rakoviny, o jehož vynález se zajímají velké farmaceutické firmy.
Po bratislavských novostavbách hlásí ochlazení zájmu o nemovitosti iv Košicích či Trenčíně.
V Banské Štiavnici chtěli stavět luxusní hotel s kasinem, dopadlo to jako zatím každý megalomanský projekt v našem stejnojmenném seriálu.