Tisíce uniklých složek společnosti Uber ukazují, jak její vedení používalo při své globální expanzi pochybné etické praktiky až na hranici legálnosti. Informuje agentura AFP.
Dokumenty původně získal britský deník The Guardian a sdílel je spolu s deníkem The Washington Post a Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ). Pro únik přes 124 000 dokumentů z období let 2013-2017 používá název „Uber Files“ (volný překlad „Spisy Uberu“).
„Uber Files“ obsahují komunikaci mezi vedoucími pracovníky včetně spoluzakladatele a bývalého generálního ředitele Travise Kalanicka. Ten v roce 2017 rezignoval po obviněních z brutálních manažerských praktik a ze sexuálního a psychického obtěžování ve společnosti.
„Násilí zaručuje úspěch,“ vzkázal Kalanick členům vedení společnosti, když v roce 2016 prosazoval protiprotest během bouřlivých demonstrací v Paříži proti příchodu Uberu na tamní trh.
Rychlá expanze společnosti se opírala o dotované řidiče a zlevněné jízdné, aby se podkopaly ostatní taxislužby. Dělo se to „často bez získání licencí k provozování taxislužby a služeb pro půjčovnu aut“, napsal The Washington Post.
Řidiči Uberu v celé Evropě čelili násilné odvetě, protože tamní taxikáři cítili ohrožení svého živobytí.
„V případech, kdy byli řidiči napadeni, to vedoucí pracovníci Uberu“ využili, aby na tom mohli vydělat. Podle Guardianu firma přijala tuto taktiku například v Belgii, Nizozemsku, Španělsku a Itálii. Mobilizovala tam své řidiče a povzbuzovala je, aby si stěžovali na policii, když se stali oběťmi násilí. Cílem bylo využít zájem médií a získat ústupky od regulačních úřadů.
Uber se snažil vyhnout regulaci svého podnikání i využíváním technologického náskoku.
The Washington Post popsal případ, kdy Kalanick přikázal použít systém „kill switch“, aby zabránil policistům během razie v přístupu do počítačů v amsterodamské pobočce. „Prosím, stiskněte „kill switch“ co nejdříve,“ napsal v e-mailu zaměstnanci. „Přístup musí být vypnut v AMS (Amsterdamu).“
Uniklá data ukazují i na lobbing Uberu u vlád, přičemž spojence našel zejména ve Francii u Emmanuela Macrona, který byl v letech 2014–2016 ministrem hospodářství. Společnost věřila, že Macron povzbudí regulátory, aby byli „méně konzervativní“ ve „výkladu pravidel omezujících činnost společnosti“, uvedl The Washington Post.